2025. február 2., vasárnap

Tabletop Wargames: A Designers’ and Writers’ Handbook

  A Wargame hobbi reneszánszát éli napjainkban, hála az olyan oldalaknak, mint a Wargamesvault, egyre több és több szabálykönyvhöz férhetünk hozzá, akár pdf verzióban, akár nyomtatva. Előbbiek nagy előnye, hogy ma már kb. bárki írhat, és egyszerűen, gyorsan "kiadhat" egy szabályrendszert, nem kell súlyos összegeket belefektetni a kiadásba, egy pdf-et feltöltünk a megfelelő oldalakra, és a célközönség elérheti gyorsan és olcsón. Ennek hátulütője viszont, hogy nagyon sok félkész, vagy átgondolatlan szabály is kikerülhet a piacra. Saját véleményem szerint mindenkinek, aki szabályt, kampánykönyvet, vagy kiegészítő seregkönyvet tervez írni, el kellene olvasnia előtte a címadó kötetet.




Ezt a kézikönyvet pár éve rendeltem az azóta már sajnos megszűnt bookdepository oldalon, és azóta legalább 3-4-szer elolvastam már. A könyv írói két neves úriember, akiket a hobbitársaknak vélhetően nem kell bemutatni: Rick Priestley többek között Bolt Action, Hail Caesar, Black Powder, WH40K, Necromunda, LOTR szabálykönyvekkel alkotott maradandót, míg John Lambshead talán leghíresebb munkája a One Hour Skirmish Wargames, de írt kiegészítő könyveket a Hail Caesar, Cruel Seas és Bolt Action rendszerekhez is.

A kézikönyv szerintem igazán nagy előnye, hogy szimplán játékosként is sokat lehet tanulni belőle, jobban átláthatjuk, hogy bizonyos könyvekben mi miért van úgy, ahogy. Külön fejezetekre vannak bontva a témák, melyben többek között helyet kap, hogy milyen megközelítést alkalmazzunk szabályíráskor, a kockadobások matematikai részét is külön tárgyalja, ki vannak fejtve azok a kifejezések, amik gondot okozhatnak egy szabály értelmezésekor, és így tovább. Számomra kicsit megmosolyogtató az a rész, hogy a skirmish szabályokat amolyan mostohagyerekként kezeli, nem veszik igazi wargame-nek, azt inkább a nagy sereges játékokra értik, és szerintük ezek nagyon kis szelete a hobbinak. Persze, a könyvet a 2010-es évek elején adták ki, azóta nagyot fordult a világ, és ahogy manapság látom, a skirmish rendszerek népszerűbbek mint valaha. Sok résznél konkrét példákon mutatatják be, hogy egy-egy modul hogyan működik vagy nem működik, mik lehetnek a buktatók. Jópár fejezetnél azt is elmondják, hogy bizonyos helyzetekben nincs jó vagy rossz megoldás, hanem van két gyökeresen eltérő megközelítés, és mindkettőnél fel van sorolva, hogy annak épp mik az előnyei és hátrányai, a leendő szabályíróra bízva annak eldöntését, hogy melyik neki a szimpatikusabb megoldás.

A könyv puha kötésű, 160 oldalas, fényes lapra nyomtatott, és rengeteg gyönyörű fotó díszíti különböző játékokról, mindenféle stílusban. Mindenképp kötelező olvasmány minden leendő szabályírónak, de azoknak is ajánlom, akik csak szeretnének kicsit belátni a kulisszák mögé.

Tabletop Wargames: A Designers’ and Writers’ Handbook

  A Wargame hobbi reneszánszát éli napjainkban, hála az olyan oldalaknak, mint a Wargamesvault, egyre több és több szabálykönyvhöz férhetü...