2025. január 10., péntek

DAK Attack szabályrendszer

    


    Ha volt téma, amibe nem terveztem jobban belemerülni wargame szempontjából, az a II. vh. volt, egyszerűen túl szerteágazó számomra, néhány figurát az évek alatt persze vettem, de ezek nagy részét inkább csak a festés öröme miatt. Egy témakör volt ebből a korszakból, amiből tudtam, hogy kicsit jobban be fogok vásárolni, ez pedig az Észak-afrikai hadszíntér portyázó egységei, mint az SAS, a Long Range Desert Group, azaz az LRDG, és a kevésbé ismert Popski's Private Army. Mivel elit egységekről beszélünk, így ez mégsem jelentett sok figurát-járművet. Terveim szerint AW-vel használnám majd őket, igazi sunnyogós-szabotőr küldetésekre, esetleg járműves portyázásra. Természetesen itt jött be a probléma, hogy valami ellenséges erő sem ártana ha lenne, szerencsémre egy hobbitárs pont év végén hirdetett egy nagyobb Warlordgames-es Afrika Korps pakkot (eredetileg olaszokat terveztem volna gyűjteni, mert az egy fokkal egzotikusabb), így le is csaptam rá, ezzel lefedve a gyalogság nagy részét, és néhány jármű is meglett így. Mikor az év vége felé az új, EU-s GPRS szabályozás miatt pánikvásároltam pár bolttól, az Offensive Miniatures oldaláról rendeltem meg az LRDG Chevrolet teherautóit (háromfélét; egy rádiós verziót, egyet a Breda 20mm-es gépágyúval, és egy általános verziót, ezeknek érdekessége, hogy fémből készítik őket, annak minden előnyével és hátrányával), egy DAK MMG szettel együtt, ekkor került figyelmem középpontjába a DAK Attack szabályszett is. Alapvetően a sandbox jellegű szabályrendszereket szeretem, tehát amik nem egy adott területre vannak kihegyezve, hanem nagyon sokféle témában használhatók. Ilyen számomra az Asymmetric Warfare vagy a Pulp Alley is. Valamiért mégis úgy éreztem, hogy érdemes beruháznom rá, gyors kutakodás után kiderült számomra, hogy alapvetően egy egyszerű, de mégis kihívásokkal teli, solo/coop szabályról van szó.


    Mikor végre kézhez kaptam, az első ami feltűnt, hogy milyen vékony a "könyv", kb. 40 oldal az egész, sok-sok fotóval. A szabályhoz érkezik még egy token szett, és két pakli is, egyikből a küldetéseket randomizálhatjuk, a másikból az adott játékban használandó, ellenséges erőket kell összerakni. A teljes játék egy LRDG járőr pár napos történéseit követi, az első küldetés vagy egy reptér támadás vagy egy pár napig tartó, utánptólási út megfigyelése. Ezután ha eldöntöttük, hány napot kívánunk lejátszani, kihúzzuk a megfelelő számú küldetéskártyát, és egyesével felfordítva lejátsszuk az adott küldetést. Ily módon egy mini "kampányt" tudunk lejátszani, de természetesen van lehetőség egy adott küldetést is játszani, pl bemutató játék alkalmával, de ekkor olyan dolgokkal nem kell foglalkozni, hogy mi legyen a lerobbant kocsikkal, sebesült embereinkkel, sőt, a lőszerünk fogyását sem kell figyelnünk. Ez utóbbiak egy nagyon jópofa pluszt adnak a játékhoz, mivel minden döntésünknek következménye van. Egyébként ha a kampányban nincs szerencsénk, és az erőink fele megsemmisült, akkor bizonyos küldetéseket nem kell végrehajtani, hiszen miért is kockáztatnák embereink életét egy öngyilkos küldetésben? Egy-egy küldetés előreláthatólag kb. 1-1,5 óra alatt megvan, sőt, van amelyikhez nem is kell felpakolni az asztalt, néhány kockadobással végig tudjuk vinni, ilyenek pl. az utánpótlási utak megfigyeléséről szóló küldetések. Ebből következően egy átlagos, 8-10 napos "kampányt" le lehet játszani akár egy nap alatt, vagy egy hétvégén.


    A játék maga d6 és d10 kockákat használ, számomra kicsit random módon. Értem ez alatt, hogy nincs következetesség abban, hogy mikor épp melyik kell, ráadásul van, hogy a 6-os dobás a szerencsés kimenetel, van hogy az 1-es. Itt egy letisztázás lehet nem ártott volna, mert nem igazán intuitív így, gyakorlatilag minden dobás előtt meg kell keressük, melyik táblázatot kell használjuk. Szerencsére ezekből a táblázatokból nincs annyira sok, gyakorlatilag egy kétoldalas A4 oldalra ráfért, amit szintén kapunk a szabályhoz. Sereglisták illetve seregépítő nincs, a könyv elején nagy vonalakban fel van vázolva, hogy miként kell összerakjuk  csapatunkat. Mivel egy fél járőr útját kell egyengessük, így összesen 6db LRDG járműre lesz szükségünk: kelleni fog egy rádiós teherautó, egy "fitter", azaz szerelő kocsi, ez nyilvánvalóan a lerobbant járművek javításában ad nagy segítséget, ajánlott egy gépágyús/Bofors ágyús, és egy negyedik általános, valamint két pilot car. Nálam ez úgy fog kinézni, hogy lesz a három Offensive Minaitures-tól rendelt Chevy 1533X2, egy Ford F30 CMP fitter a változatosság miatt, és két Willys Jeep, amikről a járőr parancsnok és helyettese vezeti harcba az egységet. Persze saját szájízünk szerint használhatunk más LRDG járműveket is. Fegyverzet tekintetében sincs megkötés, annyi és olyan típust használunk, ami nekünk tetszik, de általánosan elmondható, hogy a teherautókon 3-4 főnyi személyzet utazik, a Jeep-eken 2-2, ennek megfelelően a géppuskából is 2-3-at elég felrakni a járművekre, egyébként általában a valóságban is kb. ennyi volt használva. Természetesen ezek sincsenek kőbe vésve, ha más összeállítást próbálnánk ki, annak sincs semmi akadálya, csak jegyezzük fel magunknak a kampány elején. Nálam annyi csalás lesz, hogy a Perry Jeep-ek inkább az SAS és Popski egysége által használtakat modellezik, az LRDG nem pakolta annyira meg a sajátjait, de egyrészt ez szettben jó árban van, és nem is nagyon találtam más megoldást, a Rubiconon kívül (de ott külön kell megvenni a járművet, és a kiegészítőket, így viszonylag drágább). Másrészt nekem amúgy is inkább ezek a telepakolt verziók tetszenek. Természetesen katonáink ki is szállhatnak a járművekből, sőt néhány dolgot nem is tudnak a járműveken utazva megtenni, így egy maroknyi figurára is szükség lesz, de ezek nálam már festésre előkészítve sorakoznak.


Pro:

    - egyszerű harcrendszer

    - ötletes ahogy ki van találva, hogy adott körben milyen sorrendben tüzelnek az egységek

    - szintén izgalmas, hogy adott küldetésben mekkora létszámú és milyen felszereltségű ellenséggel         kell     szembenéznünk

    - egyszerű, de mégis kreatív "kampány" rendszer

    - logisztika megfelelő mértékben szerepet kap (bizony, figyelni kell, mennyit lövünk a fegyverekkel)

    - kevés terepigény, így könnyen lehet mozgatni, pl bemutatójátékra, vagy nagyobb eseményre (pl             Historikum)

    - minimális RPG elemek, elnevezhetjük a járőrünk tagjait, kaphatnak extra képzettségeket, ha                 megsérülhetnek evakuálhatjuk őket (amennyiben tudunk hívni repülőgépet nekik), vagy áttehetjük          őket másik autóra, stb

    - "kész van" a szabályrendszer, nem kell stresszelni azon, hogy követni kell a metát, épp melyik               egység az erős, vagy hogy melyik szűnik meg

Kontra:

    - kicsit kusza a dobókockák használata és kiértékelése

    - nem sandbox rendszer, így igazán más témában nem használható


    Részemről alig várom, hogy nekiálljak a járműpark megépítésének, pimpelésének, majd festésének, és mielőbb kipróbálhassam a játékot, akár szóló módban, akár egy-két haverral közösen. 



2024. március 25., hétfő

Játékbemutató

Nemrég Dájnak köszönhetően fel tudtunk venni egy bemutató játékot az LND HQ-n. Petyóval játszottunk le egy egyszerű, de fordulatos, izgalmas csatát (én egy jó megfázás után-közben voltam, emiatt bocs mindenkitől akinek beszakítottam a dobhártyáját):



Nagyon köszönjük a lehetőséget az LND HQ-nak!

2023. december 13., szerda

Asymmetric Warfare szabályrendszer

     
    Mint egy korábbi bejegyzésben említettem, a Spectre háza táján volt pár változás idén: A v2-es szabálykönyv licence 2022. év végén lejárt, így az már hivatalosan nem szerezhető be. A Spectre ősszel kiadott egy v3 szabályrendszert, ami teljesen új alapok szerint lett felépítve. Nekem ez, megnézve néhány videót a játékmenetről, nem igazán jött be, így nem is vettem meg végül. Ellenben a v2 korábbi írója, Matt Adams is írt egy saját szabálykönyvet, Asymmetric Warfare néven. A játék Facebook csoportjában több helyről is az az infó jött, hogy ez az új szabálykönyv a v2 kissé csiszolt-javított verziója. Ezt jelenleg csak pdf formátumban lehet megvenni, és úgy döntöttem, teszek vele egy próbát.

A szabálykönyvek evolúciója talán így a leginkább átlátható.

    Az első, gyors átfutás alkalmával a régi ismerős dolgok köszöntek vissza, így mivel ez jelenleg már könnyebben elérhető, mint a régi v2 szabálykönyv, valószínűleg idővel át fogok állni inkább erre. Természetesen alaposabb átolvasás után már több módosítás is felfedezhető, ezek első ránézésre nekem tetszenek. Az egyik legfontosabbnak az tűnik, hogy a stat tesztek már nem úgy vannak, hogy az adott értékeket vagy azok alá kell dobni, hanem a dobás értékét a stat értékhez hozzáadva 8-at vagy többet kell elérjünk. Ez azt jelenti, hogy a korábban nem szupresszálható Elite Leader (CD érték 6), gyakorlatilag a régi rendszerben nem tudta elrontani a dobást, most már 1-est dobva elbukhatja a tesztet.
    
    Ezen kívül amiket találtam egy laza átolvasás után, a teljesség igénye nélkül:
  • a korábbi Sergeant tisztséget kivették, már csak Leader és Soldier közül választhatunk a Tier-ekben
  • a kohéziós távok kicsit változtak
  • járműveknél már nem egyetlen érték adja meg a páncélozottságot, hanem külön értékek vannak attól függően hol találjuk el (ez különösen tetszik, mivel így még fontosabb, hogyan manőverezünk)
  • a többszörös sérülés logikusabb, és talán picit kevésbé halálos
  • a sebesült ellátás finomítva-bonyolítva lett, a stabilizálás és gyógyítás külön lett véve, több eszköz áll rendelkezésre, és dedikált medik is szerepet kap
  • a fegyverünket bipoddal felszerelve már Overwatch-ban is tudunk Rapid fire vagy Automatic szabályokat használva lőni
  • az Encumbering fegyverek (pld: RPG) korábban nem lőhettek ha mozogtak velük, most már erre is van lehetőség, igaz, nem mindegyiknél, és jó sok levonással
  • a közepes géppuskák is tudnak lőni mozgás után
  • a járműveknél a Move or Fire szabály már egyértelmű
  • néhány új fegyver, kiegészítő és járműtípus (harckocsiból talán már feleslegesen sokféle van) bekerült
  • a red-dot sight és a laser sight már nem kombózik együtt, csak az egyik ad bónuszt
  • kampány segédlet egyáltalán nem került bele, és gyakorló scenariok sincsenek
     Ami talán kicsit hiányzik, azok a különböző magyarázó ábrák, rajzok, de mivel általában nincs nagy eltérés a Spectre v2-höz képest, így ez talán nem olyan nagy probléma, ott le tudjuk ellenőrizni. Hangulatos játékbeli fotókat se keressünk a pdf-ben, amik hiánya egyrészt nekem kicsit szárazzá teszi, másrészt viszont felesleges sallang sincs benne, így nyomtatóbarátabbnak mondható ebben a kialakításban.

    Összességében nincsenek benne akkora változások, amik miatt más játéknak éreznénk, viszont pont annyi van benne, ami elegendő vérfrissítést adott a szabályrendszernek, aminek köszönhetően előreláthatólag egy még kifinomultabb rendszerrel játszhatunk az asztali modern csatatéren.

2023. november 8., szerda

Pulp


    Egy ideje a Spectre és az Infinity játékok mellett egyre inkább a pulp stílusú játékok felé kezdtem kacsingatni, aminek meglepően nagy figura és játékszabály választéka van. Én több szabálykönyv review után a Pulp Alley szabályrendszer mellett tettem le a voksom. Egyelőre egyszer tudtunk kipróbálni többen, de mivel van egy elég jól kialakított szóló rendszere, így az egyjátékos módban már többször is játszottam.

Igazi pulp kavalkád, főhősünk próbálja legyűrni az óriásgyíkot, mielőtt az elérné a társát, miközben az egyik martalóc sakkban tartja a velük lévő újságírónőt, aki egy jó sztori reményében csatlakozott hozzájuk.


Mi is az a Pulp?

    Indiana Jones. James Bond. A Múmia. Tarzan. Conan. Buck Rogers. Flash Gordon. King Kong. A szövetség. Elveszett világ.  Spagettiwesternek. Vintage horrofilmek. Noir krimik. Ezek mind beleférnek a pulp kategóriába, melyek elsődleges célja a szórakoztatás. Az 1920-as évektől kb. az 50-es évekig voltak népszerűek a filléres ponyvaregények (melyekben időnként akadt komolyabb olvasmány is, mint pl. H.G. Wells vagy akár Lovecraft), később számos TV sorozat is ezen csapásirányon készült, Lone Ranger, Bonanza, The Shadow csak hogy néhányat említsünk. De még a korai Batman és Superman képregények is akár besorolhatók ebbe a kategóriába.

Miért jó?

    Ahogy az előző felsorolásból is látszik, nagyon színes felhozatalból választhatjuk ki a nekünk megfelelő korszakot és alapsztorit. Elegendő néhány figura, amiből két csapatot meg tudunk alkotni, némi tereptárgy, objektiva marker, és néhány egyéb kiegészítő, és mehet a játék. Amiért én nagyon szeretem, hogy a fantázia szabadon szárnyalhat, nem vagyunk megkötve történelmi formációkkal, vagy sereg/meta/verseny listákkal, minden egyes karakterünket egyedileg kell megalkotnunk, bár nem RPG mélységben, de egy normál wargame-hez képest mindenképpen azt fogjuk érezni, hogy figuráink mind egyéniségek. A sztoriban is szabadjára engedhetjük a képzeletünket, a történéseket szabad, sőt szinte már kötelező kommentálni, esetleg hanghatásokkal színesíteni. A tereptárgyakkal sem nagy a megkötés, én például úgy képzelem, mint egy olcsó, alacsony költségvetésű tv sorozatot, amiben azt használnak, ami éppen kéznél van. Például van néhány Bedford RL teherautóm, amit az 50-es évektől használtak a valóságban, de simán fogom használni mondjuk egy II. VH küldetésben, mintha pl. a Rat Patrol egy epizódját forgatnánk újra. Többek között ez az anakronisztikusság az egyik bája szerintem ezeknek a játékoknak. 

Két martalóc igyekszik az egyik objektívát megszerezni, miközben egy mexikói szabadságharcos mögéjük settenkedve próbálja megakadályozni őket ebben.


Pulp Alley

    A szabályrendszer elsőre talán kicsit bonyolultnak tűnhet, mivel D6-D8-D10-D12 kockákat és esemény kártyákat is használnunk kell, valamint rengeteg tulajdonság és képzettség közül alkothatjuk meg a csapatunkat. Viszont a csapatunk –ebben a rendszerben ligának hívjuk- nagyon kevés emberből (esetleg állatból, űrlényből, szörnyből...) áll, általánosságban 3-10 fő lesz a létszám, amit irányítanunk kell, így viszonylag könnyen tudjuk követni a történéseket. Természetesen járművek is vannak a játékban, ami egy teljesen külön modul, szóval ezt később is integrálhatjuk a küldetéseinkbe. A játékban általában úgynevezett plot point-okat kell begyűjtenünk, amikből van egy fő és több mellékes, ezek megszerzése a küldetésben is ad bónuszt, és a végén is kapunk értük különböző jutalmakat, melyeket a következő küldetésben használhatunk fel. Utóbbiból kiderül, hogy kampányra is tökéletes a játék, sőt, több kampánykönyv közül is válogathatunk a kiadónál, de akár magunk is összerakhatunk egyet, ha érezzük magunkban az affinitást, de azért érdemes először inkább egy-két gyárit átolvasni, végigjátszani. Egy-egy küldetés egyébként körülbelül 2 óra alatt kényelmesen lejátszható, nem kell fél hétvégét rászánjunk, hogy befejezzük az adott játékot. A harcrendszer és aktiválás igen ötletes, végig pörgős, nem ül le, folyamatosan jelen van benne minden játékos, így senki nem unatkozik közben, valóban olyan érzésünk lehet, mintha egy izgalmas kalandfilmet néznénk.

Kinek ajánlom?

    Mindenkinek, aki szeretne egy könnyedebb, nem vérre menő menő, vicces játékot kipróbálni. Ha unod, hogy állandóan a metát kell követni, vagy hogy egy lovasroham kidolgozása hosszú percekbe telik, vagy hogy figuráid csak egy arctalan massza, vagy hogy állandóan táblázatokat, szabálykönyvet kell bújni, akkor érdemes egy próbát tenni vele.

Főhősünk a mexikói generálist próbálja meggyőzni, hogy egészségére kevéssé kártékony, ha vele tart, minthogy a bosszúszomjas szabadságharcosok kérdőre vonnák tetteiért.

2023. szeptember 11., hétfő

Historikum XVI., Székesfehérvár

Előkészületek:

    A tavaly nyári Historikum XIII. után most ősszel ismét sikerült kimennem a rendezvényre, „természetesen” a Spectré-t vittem, ezúttal úgy alakult, hogy egyedül. Augusztus elején elkezdtem gondolkodni, hogy a Mogadishu-i csata közeledő, 30. évfordulója alkalmából játszanék valamit a témában. Először csak egy évfordulós játékra gondoltam, nagyjából ki is találtam a küldetést, hogy majd októberben lejátszuk. Ezek után jött a gondolat, hogy akár a Historikumra is kivihetném, ha már az utóbbi néhány alkalmat ki kellett hagyjam. Gábor jelezte, hogy ő is jönne, így megvolt a játékostárs is, nosza, kezdjünk neki a dolognak.
 

    Először is azt mindenképpen tudtam, hogy a történelmi eseményeket veszem alapul, nem kizárólag a Sólyom végveszélyben c. filmből látottakat, így a helyszínt is ennek megfelelően akartam lemodellezni. Jó minőségű felvételt nemigen találtam, csak néhány alacsonyabb felbontású légifotót a lezuhant gépről és környékéről. Azt egyből láttam, hogy jópár épületet el kell készítenem, hogy minél korhűbb legyen majd az asztalom. Összeírtam egy ütemtervet, és megrendeltem a lezuhant roncsot a Grubbytanks-tól, ez nagyon kedvező áron volt, és úgy gondoltam, egyszerűbb lesz a resin modellel dolgozni, mint venni egy makettet, és azt átalakítani. A todo listámban szerepeltek vályog/kőházak és bádoglemez kunyhók is, valamint kerítések, lombhullató fák, és néhány apróság, mint sitt/törmelékhalmok, és egy hinta, amit a film vonatkozó jelenetéből néztem ki. A kerítés egy nagyon fontos elem volt, a pálya jó részét ezzel akartam lezárni, ahogy a valós helyszínről készült képen is látható. Az ütemtervet nagyjából tudtam is tartani, mindennel elkészültem időben, egyedül a nagyobb, lombos fák nem érkeztek meg, ezeket nem tudtam egyedül feltenni. A legnagyobb kihívás a két Delta mesterlövész kifestése volt, korábban már lefestettem őket, de nem voltam megelégedve az eredménnyel, már akkor tudtam, hogy újra fogom őket festeni. Most ennek is eljött az ideje, sajnos a második próbálkozás is pocsék lett, végül a harmadik nekifutásra lettek olyanok, amire azt mondtam, hogy ennél jobb már nem nagyon lesz. Közben a Blackhawk is megérkezett a pilótával, ezen kicsit izgultam, hogy meglegyen, de bőven időben ideért. Egyébként sokkal nagyobb a modell mint vártam, de így csak annál jobban vonzza a tekintetet. A festése pár nap alatt megvolt, ettől a ponttól tudtam, hogy nagy baj nem lehet. Végül az utolsó héten minden szépen összeállt, legutoljára az ebay-ről rendelt kis narancsfákat fejeztem be, azokra még épphogy volt időm.
 
    Közben a küldetést kétszer is leteszteltük, egyszer Messorral, akinek volt néhány igen jó ötlete a bemutatózással kapcsolatban, ezeket a későbbiekben is használni fogom. Aztán az első játékon szerzett tapasztalatokat felhasználva Balázzsal is kipróbáltuk a finomított verziót. Ez már úgy alakult, ahogy szerettem volna, így ez a verzió lett kikiáltva véglegesnek. Ezután elkészítettem a karakterlapokat, leírást, ezeket szokás szerint kinyomtattam, pár segédanyaggal együtt. Sajnos közben Gábor jelezte, hogy nem fog tudni jönni, így kicsit meg voltam lőve fuvar és ami még fontosabb, játékostárs tekintetében is. Lemondani viszont ekkor már semmiképpen nem akartam, így aztán azt a döntést hoztam, hogy elmegyek, és úgy bemutatózok, hogy a látogatókból próbálok játszótársat toborozni.
 
    Csütörtökre összeállt minden, így felraktam a próbaasztalt, ez már a korábbi Historikum előtt is hasznos volt, mert így gyorsabban tudtam a helyszínen felpakolni a dolgokat. Egy gondom volt a tereppel, nem volt elég színes, nagyon dominált a rozsdavörös és a barna, ezért pár plusz dolgot is hozzáadtam, de így sem voltam 100% elégedett. Úgy próbáltam tovább javítani a dolgon, hogy a frissen elkészült épületekre felragasztottam a szokásos posztereket, reklámtáblákat. Mikor úgy véltem, hogy kb. okésan néz ki, elkezdtem bepakolni, úgy készülve, hogy vonattal fogok menni, de az utolsó pillanatban szólt Belián, hogy el tud vinni.
 

Az esemény:

 
Kb. ez a látvány fogadta az érdeklődőket.

    Reggel kb. háromnegyed tízre érkeztünk a Fejér megyei levéltár épületébe, és gyors bejelentkezés után el is kezdtem az asztal felpakolását, Beliánék pedig a Blood Red Skies (ami szintén egy remek játék, tessék kipróbálni!) asztalukat kezdték összerakni. Kb. negyed 11-re meg is voltam az tereppel, közben már szállingóztak az érdeklődők is. Mivel nem volt fix játék betervezve, így nem kellett túlzottan kapkodnom, így volt időm megcsodálni a többi asztalt is, leginkább az I. világháborús témájú tetszett, de a ’48-as szabadságharcos, valamint az amerikai polgárháborús is gyönyörű volt, a maradék két asztalon pedig a hatalmas mennyiségű figura volt lenyűgöző, hiába, a szemem skirmishhez van szokva, a több száz fős seregek látványa mindig ámulatba ejt. A manga kiállításra is volt egy kis időm, azokat is megnéztem, bár a stílus nem áll hozzám túl közel, de volt egy-kettő alkotás, ami kimondottan tetszett ezek közül is.
 
Az I. Vh-s asztal, gyönyörű volt, sajnos mint kiderült, a többi asztalról elfelejtettem képet készíteni...

    Idővel volt egy fiatal érdeklődő is, akivel kipróbáltuk a játékot, sőt, végig is játszottuk a küldetést, sikerült megnyernie, elég ideig tudta életben tartani az amerikaiakat, igaz, Shughart kb. a 3-4. körben halálos találatot kapott, de Gordon és a támogató Blackhawk a minigunnal kellően megtizedelte a rohamozó milicistákat. Igaz, az erősítést behozó dobásaim nagy része kimondottan pocsék volt, de sebaj, a lényeg a jó élmény volt. Délután Márk is kipróbálta a játékot, és úgy néz ki, őt sikerült is annyira megfertőznöm, hogy máskor is játszani fogunk Spectrét, csakúgy, mint Imivel és Beliánnal, akikkel zárás előtt nem sokkal játszottunk pár gyors kört. Természetesen mindenkinek elmondtam, hogy nagyon kis szeletét mutattam a rendszerben rejlő lehetőségeknek, szerencsére az alapszabályok is elegendőek, hogy valakit beszippantson a játék. A holtidőkben az érdeklődőknek meséltem, hogy mit is látnak, és a figurákat pakolgattam közben ide-oda, hogy minél látványosabb legyen az asztal. Délután 5 előtt nem sokkal kezdtünk elpakolni, amikor gyakorlatilag vége lett a rendezvénynek, a többi asztalt is akörül kezdték bontani. Összességében ismét egy remek, színvonalas eseményen vagyunk túl, ami kimondottan sikeresnek mondható részemről, ugyanis 2-3 új játékos is elkezdett komolyan érdeklődni a Spectre után, tehát a célom, hogy minél többen megismerjék és belekezdjenek a játékba, elértem.
 

    Vasárnap reggel még várt egy meglepetés, ugyanis akkor láttam, hogy az először most megrendezett asztal szépségversenyt az enyém nyerte el a közönségszavazatok alapján! Elmondhatatlanul örültem ennek, kimondottan váratlanul ért, mert szerintem legalább két asztal sokkal szebb volt, mint a sajátom. Ezúton is nagyon köszönöm mindenkinek, aki szavazott, akár az én asztalomra voksolt, akár máséra, igazán megtisztelő számomra az egész.
 
    Legvégül szeretnék köszönetet mondani a szervezőknek, hogy ismét egy színvonalas rendezvényt hoztak tető alá, az érdeklődőknek akik megálltak pár szóra, hovatovább beálltak kipróbálni ezt a remek kis játékot, végezetül de nem utolsósorban játékostársaimnak akik a tesztelésben, ötletelésben segítettek.

2023. augusztus 30., szerda

Delta mesterlövészek

 

MSG Gary Gordon & SFC Randy Shughart

    A híres személyiség “gyűjtögetős” projektem még korábban bővült ezzel a két figurával. Aki nem ismerné a történetüket, az gyorsan pótolja, ha máshonnan nem is, a Sólyom végveszélyben c. filmből. Nagyon röviden: 1993-ban a Mogadishu-i csatában eme két Delta Force mesterlövész leszállt megvédeni a második lelőtt MH-60 helikoptert, a felmentő konvoj érkezéséig. A konvoj nem érkezett meg, a tűzharc során mindketten elhunytak, a helikopter személyzetéből is csak egy pilóta élte túl, aki aztán fogságba esett, de őt végül elengedték. Gordon és Shughart voltak az elsők, akik a Vietnami háború után Becsületrend kitüntetést kaptak hőstettükért.

     A miniket a North Star minis-től rendeltem, a Wargames Illustrated Giants in Miniatures sorozatából. Ez egy limitált sorozat, így ha valakinek tetszik, érdemes mielőbb beszerezni. A figurák nagyon szép kidolgozasúak, de viszonylag kicsik, és a true scale miatt elüthetnek más gyártók figuráitól. Akit ez zavar, az mindenképp készüljön erre lelkileg. Ahogy néztem, a Skirmish Sangin Gothic Serpent sorozatához passzolnak, a fotókat nézegetve esélyes hogy eredetileg ugyanaz a sculptor mindkét esetben (Az innen származó szomáliai milicistáim egészen biztosan hasonló arányúak). Az összerakással nem volt probléma (a karokat a fegyverekkel külön kapjuk), a festéssel már inkább meggyűlt a bajom, egyszerűen nem tudtam elkapni az amerikai 3 színű sivatagi terepmintát. Harmadik nekifutásra lett vállalható, bár nem vagyok tökéletesen megelégedve most sem, viszont úgy voltam vele, hogy nem valószínű, hogy negyedjére jobb lesz, ezért így maradtak. A többi felszerelés már nem volt ilyen nehéz, bár a fekete cuccok sem egyszerűek azért festés tekintetében.

     Összességében két nagyon szép figuráról van szó, megérte a belefektetett munka, a Historikumon pedig ki is lehet majd próbálni őket, a Spectre szabállyal lejátszott küldetésen.

2023. augusztus 28., hétfő

Rogue Heroes

    Egy újabb, futó miniprojektem: történelmi nevesített figurák gyűjtése, festése. Az egyik fő beszerzési helyem ezekhez a stoessisheroes.com weboldal, ahol rengeteg híres katona figurája megtalálható. Régebben volt tőlük egy rendelésem, és azóta is szemeztem ezzel a három figurával, aztán mikor tavaly kijött az Engedetlen hősök minisorozat, akkor megint előjött hogy meg kellene őket rendelni, de valahogy akkor elmaradt még. Nemrég aztán hirtelen elhatározásból csak megrendeltem őket, pár egyéb figurával, és mivel sorjázáskor-összeragasztáskor nagyon megtetszettek, nagyon gyorsan ki is festettem őket. Kimondottan kellemes volt a festésük, illetve az összerakással, sorjázással sem volt semmi probléma.

    Ezeket a figurákat inkább a gyűjtögetés miatt szerzem be, legalábbis a II. VH korszakból valóakat mindenképpen. Asztalt ritkábban fognak látni, mivel sem Bolt Actiont sem Chain of Commandot nem játszom, de II. VH-ra adaptált Spectréhez tökéletesek lesznek, pár Warlord Games 8th Army figurával kiegészítve. Tervben van még egy II. Vh-s piszkos 12 jellegű csapat vs. náci zombik játék is, ami szintén remek szórakozást ígér.

Jock Lewes, David Stirling, Paddy Mayne


DAK Attack szabályrendszer

          Ha volt téma, amibe nem terveztem jobban belemerülni wargame szempontjából, az a II. vh. volt, egyszerűen túl szerteágazó számomra...